"Dech je život, život je dech"

21 dní s dechem

PRANAYAMOVÁ VÝZVA

Záznamy jsou dostupné na profilu INSTAGRAMU nebo FACEBOOKU

Kdy: 

Začínáme 1. února

A je možné se přidat kdykoliv. 

Když se přidáte později, doporučuji si začít den po dni s posunem prvního dne na den, kdy začnete. 

Dechová praxe bude mít postupnou návaznost a je dobré ji projít postupně den za dnem.

Jak to bude probíhat a kde se připojit?

Výzva na práci s dechem bude probíhat na instagramovém profilu Joga_s_Ivet a na FB, kde každý den budete mít jedno video v délce cca 2-10minut pro vaši dechovou praxi na ten den.

Rozhodla jsem se  točit video vždy v předstihu a zveřejnit vám ho již v noci. Každý ráno vstává jinak, a tedy živý přenos online v ranních hodinách by bylo dosti časově náročné sladit.

Takto budete mít možnost si udělat praxi ráno, ať už vstáváte brzy nebo později. Případně je možnost se k cvičení vrátit ještě kdykoliv během dne. Video zůstane uložené na profilu. Pokud jeden den zmeškáte, můžete si udělat praxi z předchozího dne najednou s tou dnešní. 

Kdy to mám cvičit?

Optimálně je provádět praxi dechu ráno, nalačno, po probuzení, v kombinaci s jemným protažením, ranní hygienou atd. Praxe dechu je vlastně taková "ranní hygiena" našeho dechového ústrojí. 

Pokud však nemám prostor daný den praxi udělat ráno, najdu si chvíli kdykoliv během dne. 

Některá dechová cvičení bude možno praktikovat několikrát denně a kdykoliv, jiná budou mít svůj specifický charakter a také doporučení, kdy je praktikovat a kdy naopak není vhodné je provádět. Všeobecně platí pravidlo, že je dobré provádět cvičení dechu nalačno nebo s prázdným žaludkem (cca 2-3h po jídle).

K čemu to je?

Dech je základ života. Rodíme se s prvním nádechem a tělo umírá po nádechu posledním. Provází nás naším pozemským životem. A pokud dobře s dechem hospodaříme, může nám pomoci nejen s držením těla, správnou funkcí svalů, ale i uvědoměním si přítomného okamžiku, zvládání emocí, kontrolu myšlenek a mnoho dalšího. 

Co se naučím?

Budeme trénovat vlastní pozornost, vnímání, uvědomování si přítomného okamžiku. Naučíme se různé techniky práce s dechem, které můžeme zapojit do běžného dne. Také si ukážeme a zkusíme techniky používané v jógové praxi pro odblokování blokád, vyčištění dechových cest atp. 

Zvládne to každý?

Ano.

Zvládne to úplně každý, kdo se nebojí poznat něco více o své každodenní dechové činnosti, kterou často provádíme úplně nevědomě a automaticky. 

Je rozdíl, zda děláme věci jen tak nebo vědomě. 

Co mi to přinese?

To už záleží na každém z vás. Někomu to pomůže se zklidnit, někomu to dodá energii. Někdo najde větší rovnováhu. Někdo pozná kouzlo teď a tady. Je toho mnoho a každý si v tom najde to své, co potřebuje. A hlavně se naučíte dělat něco pro sebe a nastartovat si den úplně jinak než doposud. 


"Dech nás vrací do přítomného okamžiku, neboť dýchat nemůžeme včera ani zítra, dýcháme právě teď"