Jóga pro oči

Soubor ásan pro zlepšení zraku a kondice očí

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky?

Začali jste pociťovat zhoršení zraku? 

Chcete předejít oslabení očních svalů s věkem a pečovat o ně ještě předtím, než k tomu dojde?

Nebo jste jen zvědaví? 


Sobota 21.1.2023 10-12h

Jóga pro oči - online seminář

Praktický seminář se záznamem zaměřený na jógu pro oči. 

Řekneme si celkově problematiku očí a proč s nimi také cvičit. Jak jejich zdraví celkově podpořit, projdeme spolu celou sestavu cviků na posílení očních svalů i jejich odpočinek a bude prostor pro dotazy.

Po přihlášení v rezervačním systému nebo e-mailem ivetakovalska@seznam.cz dostanete odkaz k připojení na seminář přes aplikaci Zoom. Pokud se nemůžete zúčastnit v daný den a hodinu, lekce je nahrávána a všichni přihlášení obdrží záznam ke shlédnutí s možností stažení video nebo jen audio stopy.

Doporučuji si předem instalovat aplikaci ZOOM. Lze pustit z telefonu, tabletu nebo PC.

Účastníci dostanou navíc podpůrné materiály pro domácí praxi k vytisknutí.

Při přihlášení v rezervačním systému není vyžadována platba, tu je třeba provést samostatně převodem na účet č. 9132517002/5500.

Pro koho je Jóga pro oči vhodná?

Pro každého, kdo chce zlepšit svůj zrak. Zejména vhodná je pro uživatele brýlí a kontaktních čoček, jelikož ty zrak při pravidelném nošení "oslabují" a bez cvičení dochází časem ke zvyšování dioptrií a "lenivosti" očních svalů. Asi jako když budeme mít dlouhodobě dlahu, tak nám ruka také ochabne. 

Vhodná pro pracující na PC jako prevence o vlastní zrak a zařazení cviků určených k relaxaci očí během pracovní doby, aby nedocházelo ke snižování kvality zraku. 

Kolik času praxe zabere?

Výsledné cvičení zabere celkem cca 20min denně. Nejdříve je třeba se jednotlivé pozice naučit a zapamatovat. Doporučuje se praktikovat každý den ráno a večer.  

Odkud sestava pochází?

Hlavním zdrojem sestavy jsou materiály Indické školy jógy - Bihár School of Yoga in India. 

Kdy dojde ke zlepšení?

Je třeba trpělivosti, jelikož ke zhoršení zraku nedošlo ze dne na den, též jeho zlepšení nemůžeme očekávat hned zítra. Vše přichází až se souvislou pravidelnou praxí. Je třeba jistá dávka pokory, odhodlání, rozhodnutí ke změně a pevná vůle. Důležitá je cesta - souvislá praxe - bez očekávání. Nikdo nemůže předem říci, zda to bude za měsíc, za dva nebo za rok. Každý začínáme na jiném bodě a jinak k praxi přistupujeme. Pokud však vytrváme, zlepšení a výsledek se zaručeně dostaví.

Pro koho naopak praxe není vhodná?

Při akutních stavech očí. 

U závažných očních chorob jako je šedý zákal, zelený zákal, trachom, odchlípení sítnice, trombóza retinální tepny nebo žíly, iritida, keratitida nebo konjunktivitida. V těchto speciálních případech lze jógu pro oči cvičit po předchozí konzultaci s očním specialistou. Osvojení si jogínského životního stylu a jednoduché stravy však může být velkým přínosem. 

Ukázka